Pojęcia “odzież ochronna” i “odzież robocza” nierzadko stosuje się zamiennie, są to jednak osobne kategorie, które nie powinny być ze sobą mylone. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, na czym polega różnica i kiedy jako pracownicy musicie stosować odzież ochronną, zapraszamy do dalszej lektury.
Osoby wykonujące zadania zawodowe w potencjalnie niebezpiecznych dla nich warunkach, mają obowiązek noszenia specjalnego typu odzieży oraz zabezpieczeń. Wykazują one właściwości chroniące ich zdrowie i życie przed szkodliwymi czynnikami. Zobowiązanie to powstaje w przypadku przebywania w środowisku wykazującym niebezpieczeństwa o charakterze zarówno termicznym, mechanicznym, atmosferycznym, jak i biologicznym. Mogą one wystąpić przykładowo na stanowiskach pracy, na których dochodzi do kontaktu z toksycznymi środkami chemicznymi, obsługą maszyn albo w lokalizacji o trudnych warunkach pogodowych.
W skład odzieży ochronnej wchodzą ubrania wierzchnie i obuwie oraz dodatkowe, typowe dla danej branży akcesoria. Należą do nich m.in. kaski i hełmy, gogle oraz okulary, maski, rękawice i różnego typu ochraniacze.
Odzież robocza nie posiada specjalnych właściwości ochronnych. Jest stosowana ze względów sanitarnych oraz technologicznych. Często stanowi osłonę przed zabrudzeniami i nie wymaga specjalnych zatwierdzeń. Z kolei zadaniem odzieży ochronnej jest zabezpieczenie pracownika przed czynnikami zagrażającymi jego zdrowiu i życiu. Z tego powodu materiały, z której jest wykonana, muszą wykazywać służące tym funkcjom cechy. Właściwości te obowiązkowo są potwierdzane atestami. Ten rodzaj odzieży jest stosowany na stanowiskach pracy, na których występuje narażenie na uszkodzenia ciała, wzroku czy słuchu. Celem jest odcięcie pracownika od zagrożeń specyficznych dla danej branży, np. od wysokiej temperatury, nadmiernego hałasu czy trujących oparów.
Oba wyżej wymienione rodzaje odzieży są niezwykle ważne dla zachowania zasad bezpieczeństwa w miejscach zatrudnienia. Hurtownia Boston BHP z Bydgoszczy oferuje szeroki wybór zarówno odzieży roboczej, jak i ochronnej wraz z niezbędnymi akcesoriami, służących do ochrony pracowników nawet na najbardziej ryzykownych stanowiskach pracy.
Przepisy BHP nie zawierają ścisłych wytycznych odnoszących się do odzieży ochronnej na konkretnym stanowisku. Pracodawca jest jednak zobligowany pod groźbą kary do przeprowadzenia badań oraz konsultacji z pracownikami pod kątem występowania niebezpiecznych warunków pracy. Na tej drodze ustalany jest stopień ryzyka oraz dobierany odpowiedni rodzaj odzieży ochronnej oraz dodatkowego wyposażenia. Ustalenia muszą zostać zawarte w regulaminie danego przedsiębiorstwa.
Na pracodawcy spoczywa obowiązek zaopatrzenia narażonych na szkodliwe czynniki pracowników w darmowe środki ochronne. Muszą one być zapewnione w odpowiednim dla danego pracownika rozmiarze i zostać nieodpłatnie wymienione, jeśli ulegną uszkodzeniu. W przypadku, gdy zakład nie wywiąże się z tych powinności, pracownik może odmówić dalszej pracy, zachowując prawo do pełnej wypłaty.
Ze względu na przeznaczenie możemy wyróżnić następujące typy odzieży ochronnej:
Boston BHP Zielińska Spółka Jawna
ul. Toruńska 132 A
85-023 Bydgoszcz